etemadi
16 آذر 1401 - 13:35

سه گزینه روسیه برای مقابله با سقف قیمتی غرب

یک روزنامه اقتصادی در روسیه به تشریح گزینه های این کشور برای مقابله با سقف قیمتی تعیین شده از سوی کشورهای غربی برای نفت روسیه پرداخت.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل فارس، روزنامه اقتصادی «وِدوموستی» امروز در گزارشی نوشت، روسیه برای مقابله با سقف قیمتی تعیین شده از سوی کشورهای غربی در حال بررسی 3 گزینه است که این گزینه ها شامل ممنوعیت فروش نفت به برخی از کشورها و ارائه بالاترین میزان تخفیف برای فروش نفت خام خود است.

سقف قیمتی 60 دلار در هر بشکه که توسط کشورهای عضو گروه هفت، اتحادیه اروپا و استرالیا تعیین شده است از دوشنبه این هفته یعنی 5 دسامبر اجرایی شد زیرا این کشورها تلاش می کنند تا درآمدهای روسیه در بخش نفت و گاز را محدود کنند.
روزنامه اقتصادی «ودوموستی» به نقل از دو منبع آگاه نزدیک به دولت روسیه نوشت، کاخ کرملین و دولت روسیه در واکنش به این اقدام در حال بررسی ممنوعیت فروش نفت به تمام کشورهایی است که از این محدودیت حمایت کردند.
این گزینه فروش نه فقط به صورت مستقیم از روسیه بلکه از طریق واسطه ها را نیز ممنوع می کند. گزینه دومی که در حال بررسی است، صادرات را تحت قراردادهایی که شامل شرط سقف قیمت هستند، صرف نظر از اینکه کدام کشور دریافت کننده است، ممنوع می کند.
و گزینه سوم اجازه تعیین بالاترین تخفیف برای نفت اورال روسیه نسبت به شاخص های بین المللی برای فروش است.
الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه روز سه شنبه گفت، سازوکار واکنش روسیه به سقف قیمتی در ماه دسامبر اجرایی خواهد شد.
پیش از این نیز، این مقام روس گفته بود، مسکوممکن است تولید نفت خود را کاهش دهد اما به میزان زیاد.
شبکه خبری بلومبرگ نیز گزارش داده است، روسیه همچنین در حال بررسی تعیین کَف قیمتی برای فروش بین المللی نفت خود است.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 900666