etemadi
17 آذر 1401 - 00:02

جزئیات سومین جشنواره طب ایرانی اعلام شد

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت جزئیات برگزاری سومین جشنواره طب ایرانی را اعلام کرد.

نفیسه حسینی یکتا،مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، در خصوص «برگزاری جشنواره طب ایرانی»، گفت: این جشنواره به منظور شناسایی و حمایت از دانشمندان و نوآوران برتر و همچنین بسترسازی برای بهره‌وری هرچه بیشتر از گسترش بازارهای دانایی محور و دانش بنیان و تعامل چند جانبه بین مراکز آموزشی، تحقیقاتی و درمانی طب ایرانی در سطح ملی و در حوزه طب ایرانی، داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی برگزار می‌شود. 

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل با بیان اینکه جشنواره طب ایرانی، فرصتی برای معرفی دانشمندان و فناوران برتر حوزه طب ایرانی و مکتبی است، اظهار داشت: با توجه به دستاورد‌های علمی فراوانی که در این سال‌ها در رشته طب‌ایرانی، داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی به دست آمده، برگزاری چنین جشنواره‌هایی که بتواند گوشه‌ای از پژوهش‌ها و تولیدات علمی را معرفی و به شناخته شدن این مکتب غنی و همچنین توسعه عالمانه و منطقی آن کمک کند، الزامی است. 

وی افزود: با توجه به نام‌گذاری سال ۱۴۰۱ با عنوان « تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال آفرین» از سوی مقام معظم رهبری و تاکید ایشان بر ضرورت پیشرفت و نوآوری در عرصه‌های علم و فناوری و همچنین ظرفیت‌های بالقوه مکتب غنی طب ایرانی در تولید، کارآفرینی و فناوری‌های دانش‌بنیان؛ شعار سومین جشنواره طب ایرانی « طب ایرانی؛ مسیر پیشرفت و نوآوری علمی»؛ انتخاب شده است. 

حسینی یکتا در خصوص بخش‌های مورد ارزیابی در این جشنواره،‌ اظهار کرد: در این دوره از جشنواره بخش علمی با محورهای آموزش، پژوهش، درمان، فناوری، بین‌الملل، پیشکسوت، بخش ویژه با محوریت جوانی جمعیت، بخش فرهنگ و هنر با محورهای فیلم کوتاه و مستند، عکاسی، موشن گرافیک، پوستر و اینفوگرافیک، داستان کوتاه برای کودکان، خوشنویسی و بخش دانش‌آموزی با محورهای داستان نویسی، نقاشی، اسباب بازی، بازیهای رومیزی و بازیهای رایانه‌ای فعال است. 

مدیرکل دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه سال گذشته با توجه به شیوع بسیار زیاد کووید۱۹ و اینکه به عنوان یکی از معضلات اساسی در حیطه درمان مطرح بود، این موضوع را به عنوان محور ویژه در نظر گرفته بودیم، اظهار کرد: امسال نیز با توجه به تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه جوانی جمعیت و دغدغه‌هایی که در این خصوص وجود دارد، تصمیم گرفته‌ایم که یکی از محور‌های جشنواره را به جوانی جمعیت اختصاص دهیم و قرار است در این بخش یک برگزیده داشته باشیم که در حیطه‌های مختلف مرتبط با جوانی جمعیت و طب‌ایرانی فعالیت‌های ویژه‌ای را انجام داده باشد.

وی متذکر شد: در حیطه آموزش، آموزش‌هایی که در خصوص ناباروری با رویکرد طب‌ایرانی انجام می‌شود؛ چه به صورت تخصصی یا برای عموم جامعه ارائه داده باشد. در حوزه پژوهش، طرح‌های پژوهشی که مرتبط با ناباروری است و یا احتمالاً کتب پژوهشی که در این زمینه تألیف شده‌اند یا مقالاتی که در این حیطه چاپ شده است و همچنین کار‌های فرهنگی ویژه‌ای که در حیطه ناباروری و جوانی جمعیت انجام شده است، در این بخش انتخاب می‌شود. 
 
حسینی یکتا گفت: متخصصین طب ایرانی، داروسازی سنتی و تاریخ پزشکی، محققین، پژوهشگران و دانشمندان، پزشکان،  هنرمندان، دانش‌آموزان، معلمان و علاقه مندان به حوزه نرم افزار و هوش مصنوعی و فعالان حوزه فناوری و دانش بنیان می توانند از طریق سامانه سومین جشنواره طب ایرانی به آدرس  http://pmfestival.ir  در این جشنواره ثبت نام کنند.  
 
به گزارش فارس، متقاضیان شرکت در جشنواره در این جشنواره تا تاریخ ۳۰ آذرماه فرصت دارند تا اصل اثر و مدارک خود را در سامانه سومین جشنواره طب ایرانی بارگزاری کنند. در نهایت پس از داوری آثار  مراسم اختتامیه نیز در تاریخ ۴ بهمن ماه برگزار می‌شود.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 901298